Bebeklerde Guatr

Bebeklerde Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde guatr ‘ın yani bebeklerde doğumsal tiroid hormonu eksikliğinin tedavisinde tiroid hormonu kullanılır. Türkiye’de bebeklerde kullanılacak sıvı yani damla şeklinde tiroid hormonu yoktur. O nedenle yetişkinlerin kullandığı tiroid hormonu tableti bir kaşık suda eritilip bebeğe verilebilir. Burada önemli olan ne kadar miktarda tiroid hormonunun verileceğidir. Bunu iyi tespit etmek gerekir. Bunun için bebeğe ilk verilen tiroid hormonu devamlı düzenli hergün kullanılır ve tedavi sürerken yaklaşık 20 gün sonra kan alınarak ölçülür. Eğer yetersiz gelmişse biraz daha artırılır. Fazla ise biraz azaltılır.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir. Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır. Guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Yapılan en yaygın hata, verilen tiroid hormonunun yetersiz geldiği saptanan hastaya birden bire çok fazla hormon vermek veya verilen tiroid hormonun çok fazla olduğu tespit edilen hastanın tiroid hormon dozunu birden bire çok azlatmaktır. Bu şekilde büyük, ani doz değişikliklerinden kaçınılmalı, sabırlı ve dikkatli olmalıdır.

Bebeklerde Guatr