Bebeklerde Tiroid

Bebeklerde tiroid yetmezliği

Bebeklerde tiroid tedavisi nasıl yapılır? Bebeklerde hipotiroidi ‘nin yani doğumsal tiroid hormonu eksikliğinin tedavisinde tiroid hormonu kullanılır. Türkiye’de bebeklerde kullanılacak sıvı yani damla şeklinde tiroit hormonu yoktur.

Bebeklerde tiroid tedavisinde; yetişkinlerin kullandığı tiroid hormonu tableti bir kaşık suda eritilip bebeğe verilebilir. Burada önemli olan ne kadar miktarda tiroid hormonunun verileceğidir. Bunu iyi tespit etmek gerekir. Bunun için bebeğe ilk verilen tiroid hormonu miktarı yaklaşık 20 gün devamlı düzenli kullanıldıktan sonra kan alınarak ölçülür.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir. Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır. Eğer hormon yetersiz gelmişse biraz daha artırılır. Fazla ise biraz azaltılır. Yapılan en yaygın hata, verilen tiroid hormonunun yetersiz geldiği saptanan hastaya birden bire çok fazla hormon vermek veya verilen tiroid hormonun çok fazla olduğu tespit edilen hastanın tiroit hormon dozunu birden bire çok azaltmaktır. Bu şekilde büyük, ani doz değişikliklerinden kaçınılmalı, sabırlı ve dikkatli olmalıdır. Bebeklerde hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.

Bebeklerde Tiroid