Guatr Belirtileri

Guatr Belirtileri

Guatr belirtileri çok çeşitlidir; bu belirtiler içinde yutkunma güçlüğü, horlama, ciltte kuruma, saçlarda dökülme, kalp atım hızında artış, uykusuzluk, horlama, kabızlık, ishal, ani kilo kaybı, hızlı kilo alma, adet düzensizliği sayılabilir.

Guatr Neden Olur?

İyot eksikliği, aşırı iyot kullanımı, düşük sosyo-ekonomik düzeyde yaşamak, fakirlik, sefalet, kıtlık, bazı kimyasallara maruz kalmak ve genetik eğilim guatr nedenleri arasında sayılabilir. Türkiye’de karalahananın en yaygın guatr nedeni olduğuna dair bir efsane mevcuttur, tıp kitaplarına bile girmiştir. Bu efsane gerçekci değildir. Karalahana, tek başına guatr oluşturmaz. Ancak, yüksek dağlık bölgelerde yaşayanlarda iyot eksikliği zaten mevcut olduğundan, bu kişilerin, iyot emilimini bozan, iyotu bağlayan, iyot metabolizmasına olumsuz etki eden karalahanayı sık yemeleri tabii ki sakınca yaratır ama diğer insanlarda karalahana tek başına bir guatr nedeni değildir. Yani, eğer çok seviyorsanız, makul sıklıkta karalahana yiyebilirsiniz.

Ameliyatsız Tedavi Teknikleri Nelerdir?

2 ana ameliyatsız tedavi tekniği mevcuttur. Birincisi; radyoaktif iyot tedavisi (RAI) yani atom tedavisidir. İkincisi ise; TSH supresyonu tedavisidir. RAI tedavisinde, hastaya uygulanan radyoaktif iyot, hastada büyümüş olan tiroit dokusunu yakar. Ayrıca, RAI tedavisi, tiroit hormonu guatr tarafından fazla üretiliyorsa, bu fazla üretilen tiroid hormonunun üretimini de azaltır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder. TSH supresyon tedavisinde ise, hastaya sentetik tiroit hormonu verilir. Bu hormon, TSH isimli hormonu bastırır ve guatr’ın daha fazla büyümesini önler. RAI kadar etkili değildir. Bazı hastalarda olumlu sonuçlar verebilir ancak çok büyük guatr olan durumlarda kullanılmaz. Ameliyatsız tedavi başarılı olursa guatr belirtileri de yok olur. Özellikle RAI ameliyatsız tedavisinden yani atom tedavisinden sonra ilk kaybolan guatr belirtileri kalp çarpıntısı ve kilo kaybıdır.

Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.