Hamilelikte Guatr

Kimler hamilelikte guatr riski altında?

Anne, baba, hala, dayı, amca, teyze, babaanne, anneanne veya dedesinde herhangibir tiroid hastalığı, örneğin hipotiroidi yani tiroid hormon yetmezliği, hipertiroidi yani zehirli guatr, tiroid nodülü, tiroit kanseri, haşimoto hastalığı varsa hamilelikte guatr görülme riski artar. Ancak bu türde akrabalık olmasa da hamilelikte guatr görülebilir.

Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.

Hamilelikte guatr teşhisi için hangi testler yapılmalıdır?

Hamilelikte kadından kan alınarak serbest T3, serbest T4, TSH, anti-tg, anti-tpo antikorları ölçülür. Hasta muayene edilir. Gerekirse de tiroid ultrasonografisi yapılır. Hamilelikte sintigrafi yapılmaz. Nodül varsa iğne biyopsisi ertelenebilir.

Hamilelikte guatr nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte hipotiroidi varsa tiroid hormonu tabletleri ile, zehirli guatr varsa  anti-tiroid ilaçlar ile, tiroid kanseri varsa ameliyat ile tedavi yapılır. Hamilelikte radyoaktif iyot tedavisi yapılmaz. Lohusalık döneminde zehirli guatr varsa bebek kısa süre olarak emzirilebilir ama uzun süreli emzirmelerden kaçınmalıdır.

Hamilelikte Guatr